reklama

Dobrovoľník – novodobý otrok alebo hrdina? (Karina Smalcová)

Som dobrovoľník! Som? Kto si môže povedať, že je dobrovoľníkom? Ten kto pomôže doma umyť riad? Ten kto prevedie babku cez cestu? Dnes máme na Slovensku ako v jednej z mála krajín zákon o dobrovoľníctve, ktorý vstúpil do platnosti počas Európskeho roka dobrovoľníctva 2011. Hlavným iniciátorom bolo o.z. CARDO  v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti NOS-OSF, PDCS a 1.SNSC. Tento zákon definuje dobrovoľnícku prácu a upravuje právne postavenie dobrovoľníka a právne vzťahy pri poskytovaní služieb, činností a iných výkonov dobrovoľníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V dnešnej dobe, a vlastne už aj niekoľko rokov dozadu, si ľudia myslia, že byť dobrovoľníkom nie je vôbec užitočné. Je to zaslepenie ľudí, ktorých iní iba využívajú, pretože za to nič nemajú. Lenže, ono to tak NIE JE! Som dobrovoľníčkou od roku 2008, kedy som ako prváčka na gymnáziu začínala v Mládežníckom parlamente Prešova (MP2), pripravovali sme pre deti a mladých rôzne aktivity v meste, pomáhali pri vytváraní, fungovaní a sieťovaní žiackych školských rád, či obecných rád mládeže. Počas stredoškolského štúdia, som tak mala možnosť stráviť skvelé 4 roky v MP2, vďaka čomu som sa zúčastnila rôznych školení, seminárov, konferencií, či mládežníckych výmen zameraných na rôzne témy, a to nie len doma, ale aj v zahraničí, a keďže takmer všetky takéto aktivity sa konajú v rámci rôznych projektov, tak účastník si hradí len malú položku . Dnes už fungujú mládežnícke parlamenty vo viacerých mestách na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale dobrovoľníctvo má veľa rôznych sfér. Potom ako som minulý rok prišla študovať do Bratislavy, mala som možnosť byť dobrovoľníčkou v Young4BA (mladí filantropi), kde sme vytvorili formulár, stanovili kritéria, konzultovali a schvaľovali projekty mladým ľuďom. Zameranie bolo hlavne na neformálne skupiny mladých, ktorých sme chceli podporiť, a túto možnosť sme zas mali vďaka Komunitnej nadácii Bratislava. Ďalším zaujímavým prínosom pre mňa bolo o.z. Pomoc ohrozeným deťom, Centrum nádej, ktoré slúži najmä pre týrane matky s deťmi ako poradňa, dobrovoľníci v o.z. robia prevencie na základných školách formou rôznych hier a aktivít, pripravujú stretnutia pre deti, zamerané napr. aj na muzikoterapiu a arteterapiu. Momentálne som zakotvila v národnom centre dobrovoľníctva o.z. CARDO, ktoré šíri a otvára dvere mnohým formám dobrovoľníctva. Dôležitou informáciou pre každého je to, že dobrovoľnícka činnosť je aj praxou, ktorú môžeme využiť v životopise.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od dobrovoľníka sa nežiada, aby to čo robí, robil profesionálne, ale hlavne aby to robil srdcom. Jedna kamarátka raz použila slovné spojenie - Dobrovoľníctvo ako životný štýl. Tento výrok sa mi veľmi páči. Po ukončení školy sa chystám na rok na európsku dobrovoľnícku službu (EDS), neviem ešte kam, ale teším sa. Ak máš menej ako 30, máš túto možnosť aj TY! Stačí si vyhľadať informácie o EDS.J

Stále si myslíš, že za dobrovoľníctvo človek nemá nič ? Áno, je to na úkor voľného času, niekedy aj prípravy do školy alebo brigády, ale čo má dnes študent ak ukončí vysokú, alebo strednú školu a nemá žiadnu prax?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chceš spoznávať nových ľudí, nové kultúry, jazyky, zmýšľania, mať pocit užitočnosti, rozvíjať svoju osobnosť, pomáhať, učiť sa trpezlivosti, pokore, cestovať, pracovať samostatne ale aj spolupracovať a využívať svoj čas NAPLNO? Zmena je v Tvojich rukách! Peniaze sú samozrejme dôležité, a je ťažké robiť niečo len tak, pre dobrý pocit, ale to, čo sa pri tom naučíme, čo spoznáme, čo skúsime a čo zažijeme, sa peniazmi ohodnotiť nedá. Veľmi sa mi páči výrok Stana Radiča: „NEMUSÍŠ BYŤ KAŽDÝ DEŇ HRDINOM, STAČÍ, AK OSTANEŠ KAŽDÝ DEŇ ČLOVEKOM". Človekom, ktorý tým, že ponúka, tým aj získava.

Karina Smalcová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

autorka je študentkou Sokratovho inštitútu

Sokratov inštitút

Sokratov inštitút

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sokratov inštitút (www.sokratovinstitut.sk, FB: Sokratov inštitút) je akreditované doplnkové štúdium pre nadaných študentov vysokých škôl. Na stránke sa môžete aj prihlásiť do ročníka 2014/15, do 30.4.2014.Tento rok u nás prednáša napríklad Ján Šlinský o poľnohospodárstve, Václav Cílek o kolapsoch spoločností, Zuzana Čaputová o práve na zdravé životné prostredie, Erik Baláž o divokej prírode, či brazílska profesorka Vanessa de Oliveira Andreotti o medzinárodnej pomoci.Viac informácií nájdete na stránke. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu