Dobrovoľník – novodobý otrok alebo hrdina? (Karina Smalcová)

Autor: Sokratov inštitút | 12.1.2014 o 10:01 | (upravené 12.1.2014 o 12:45) Karma článku: 7,17 | Prečítané:  852x

Som dobrovoľník! Som? Kto si môže povedať, že je dobrovoľníkom? Ten kto pomôže doma umyť riad? Ten kto prevedie babku cez cestu? Dnes máme na Slovensku ako v jednej z mála krajín zákon o dobrovoľníctve, ktorý vstúpil do platnosti počas Európskeho roka dobrovoľníctva 2011. Hlavným iniciátorom bolo o.z. CARDO  v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti NOS-OSF, PDCS a 1.SNSC. Tento zákon definuje dobrovoľnícku prácu a upravuje právne postavenie dobrovoľníka a právne vzťahy pri poskytovaní služieb, činností a iných výkonov dobrovoľníkov.

V dnešnej dobe, a vlastne už aj niekoľko rokov dozadu, si ľudia myslia, že byť dobrovoľníkom nie je vôbec užitočné. Je to zaslepenie ľudí, ktorých iní iba využívajú, pretože za to nič nemajú. Lenže, ono to tak NIE JE! Som dobrovoľníčkou od roku 2008, kedy som ako prváčka na gymnáziu začínala v Mládežníckom parlamente Prešova (MP2), pripravovali sme pre deti a mladých rôzne aktivity v meste, pomáhali pri vytváraní, fungovaní a sieťovaní  žiackych školských rád, či obecných rád mládeže. Počas stredoškolského štúdia, som tak mala možnosť stráviť skvelé 4 roky v MP2, vďaka čomu som sa zúčastnila rôznych školení, seminárov, konferencií, či mládežníckych výmen zameraných na rôzne témy, a to nie len doma, ale aj v zahraničí, a keďže takmer všetky takéto aktivity sa konajú v rámci rôznych projektov, tak účastník si hradí len malú položku . Dnes už fungujú mládežnícke parlamenty vo viacerých mestách na Slovensku.

Ale dobrovoľníctvo má veľa rôznych sfér. Potom ako som minulý rok prišla študovať do Bratislavy, mala som možnosť byť dobrovoľníčkou v Young4BA (mladí filantropi), kde sme vytvorili formulár, stanovili kritéria, konzultovali a schvaľovali projekty mladým ľuďom. Zameranie bolo hlavne na neformálne skupiny mladých, ktorých sme chceli podporiť, a túto možnosť sme zas mali vďaka Komunitnej nadácii Bratislava. Ďalším zaujímavým prínosom pre mňa bolo o.z. Pomoc ohrozeným deťom, Centrum nádej, ktoré slúži najmä pre týrane matky s deťmi ako poradňa, dobrovoľníci v o.z. robia prevencie na základných školách formou rôznych hier a aktivít, pripravujú stretnutia pre deti, zamerané napr. aj na muzikoterapiu a arteterapiu. Momentálne som zakotvila v národnom centre dobrovoľníctva o.z. CARDO, ktoré šíri a otvára dvere mnohým formám dobrovoľníctva. Dôležitou informáciou pre každého je to, že dobrovoľnícka činnosť je aj praxou, ktorú môžeme využiť v životopise.

Od dobrovoľníka sa nežiada, aby to čo robí, robil profesionálne, ale hlavne aby to robil srdcom. Jedna kamarátka raz použila slovné spojenie - Dobrovoľníctvo ako životný štýl. Tento výrok sa mi veľmi páči. Po ukončení školy sa chystám na rok na európsku dobrovoľnícku službu (EDS), neviem ešte kam, ale teším sa. Ak máš menej ako 30, máš túto možnosť aj TY! Stačí si vyhľadať informácie o EDS.J

Stále si myslíš, že za dobrovoľníctvo človek nemá nič ? Áno, je to na úkor voľného času, niekedy aj prípravy do školy alebo brigády, ale čo má dnes študent ak ukončí vysokú, alebo strednú školu a nemá žiadnu prax?

Chceš spoznávať nových ľudí, nové kultúry, jazyky, zmýšľania, mať pocit užitočnosti, rozvíjať svoju osobnosť, pomáhať, učiť sa trpezlivosti, pokore, cestovať, pracovať samostatne ale aj spolupracovať a využívať svoj čas NAPLNO? Zmena je v Tvojich rukách! Peniaze sú samozrejme dôležité, a je ťažké robiť niečo len tak, pre dobrý pocit, ale to, čo sa pri tom naučíme, čo spoznáme, čo skúsime a čo zažijeme, sa peniazmi ohodnotiť nedá. Veľmi sa mi páči výrok Stana Radiča: „NEMUSÍŠ BYŤ KAŽDÝ DEŇ HRDINOM, STAČÍ, AK OSTANEŠ  KAŽDÝ DEŇ ČLOVEKOM". Človekom, ktorý tým, že ponúka, tým aj získava.

Karina Smalcová

autorka je študentkou Sokratovho inštitútu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?