Offline svet (Marie Stracenská)

Autor: Sokratov inštitút | 15.1.2014 o 8:54 | Karma článku: 7,61 | Prečítané:  714x

„Bol si tam? Fyzicky? V offline svete?" Chvíľu mi trvá, kým mi dôjde posledná veta. Fyzicky. V offline svete. Nie cez počítač, Google, Street View, na Youtube, cez Facebook. Naozaj. Offline svet - tak označil mladík krajinu za dverami, kde padá skutočný mokrý dážď, naozaj oziaba cez tenké podrážky, kde fúka vietor tak, že rozstrapatí vlasy. Kde mi vtáky, ktoré počujem spievať, preletia pol metra nad hlavou.

Klik a spomienka na veľa rokov dozadu. Píšem diplomovku na počítači požičanom od kamaráta. Priniesol ho v taške, zložil do seba komponenty, pozapájal, spustil a skontroloval disketu, na ktorú som si ukladala texty.

„To či nemám vírus“, vysvetlila som babičke.

„Ako tam môže byť vírus? Veď to nežije“, začudovala sa.

„No nežije, ale je spojený s inými počítačmi“, nevedela som vysvetliť lepšie.

„Ale ako by to mohlo ten vírus dostať?“

„Cez sieť alebo z iného počítača, kam som tú disketu vkladala.“

„Cez akú sieť?“

Babičkin hlas bol dosť neistý. Už ani nechcela počuť odpoveď. Odišla, nechala ma s prístrojom a už sa ďalej na technické veci nepýtala.

„Online“ pre mňa znamená prácu. Nový druh novín, poštovej alebo telefonickej služby a občas televízie. Nič viac. Určite to pre mňa nie je a asi nikdy nebude „svet“. Len mi vždy pri podobných situáciach trochu trvá, kým seba samú upokojím, že ešte nie som a snáď dlho ešte nebudem stará, nestíhajúca a mimo. Že len ten online svet sa s ľuďmi, ktorí sú v ňom doma, krúti fakt strašne rýchlo.

 

Marie Stracenská

autorka je lektorka Sokratovho inštitútu

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?